Miért válaszd a súlyzós edzést?

A súlyzós edzés egy ellenállásos erősítő edzés, amivel célzottan tudod az adott izmot fejleszteni, erősíteni. A legtöbbek számára ajánlható sportág, legyen szó fiatalról, idősről, nőről, férfiről, hiszen a gyakorlatokat és a terhelések mértékét rendkívül rugalmasan lehet a céloknak megfelelően variálni. Kevesen tudják, hogy nem csak az izomtömeg növelésében hasznos, de az erőfejlesztésben, a csontsűrűség növelésében, a szalagok erősítésében és a keringés fokozásában is rendkívül hatékony eszköz. Gépek és szabadsúlyok is a rendelkezésedre állnak, hogy az adottságaidnak és céljaidnak megfelelően a legjobb terhelést tudd megtalálni. Mindebben nem vagy egyedül, kérheted személyi edző segítségét is!
Miért kezdj súlyzós edzésbe?
A súlyzós edzéssel kapcsolatos leggyakoribb tévhit az, hogy ha valaki elkezdi, abból biztosan egy izomszörny lesz, legyen nő vagy férfi. A hölgyeknél különösen erős ez a félelem, mert a köztudatban a testépítő nőkkel szemben erős előítéletek élnek. Ám a félelem teljesen alaptalan, hiszen egy versenyzői fizikum kialakítása rengeteg idő, akár 10 év is lehet, intenzív, folyamatos, következetes edzésekkel, maximális odafigyeléssel az étkezésekre, speciális kiegészítőkkel. Hétköznapi egyének számára hétköznapi eszközökkel az egészségesen atletikus izomzat elérhető inkább, de az is maximális türelem, kitartó edzésmunka és odafigyelés mellett.
Tehát az előítéletekkel kár foglalkozni, ugyanakkor a súlyzós edzésnek sok nagyon előnyös hatása van a szervezetre!
- Nem csak a fizikai munkához szükséges kapacitásaidat növeli, de a mindennapi életben is javítja a teljesítőképességedet.
- Javul a csontsűrűség, ami a korral természetes módon csökken. Ezért is javasolt akár idősebbek számára is, ha nincs orvosi ellenjavallat.
- Javítja a testösszetételt. Az izomszövet mennyisége csökken a kor előrehaladtával, így a fenntartásához szükséges az erőedzés
- Nemcsak az izmok de a szalagok és kötőszövetek ellenállóképessége is javul, ami csökkentheti a sérülésveszélyt
- Javítja az életminőséget is, hiszen pszichésen megerősíti az önbizalmadat a javuló énkép.
- Remekül kontrollálható a súlyzós edzés segítségével a testtömeg és a testösszetétel
A súlyzós edzés nagy előnye a változatosság
Rendkívül sok gyakorlatot tartalmazhat a repertoár, amit alkalmazol a súlyzós edzés során. Gépek, szabadsúlyok, a saját testsúlyod mind rendelkezésre állnak az edzéshez. Az egyes izomcsoportokat rengeteg gyakorlattal tudod megdolgoztatni, akár állva, ülve, fekve, izoláltan, izotóniás vagy izometrikus gyakorlatokkal, különböző tempóval végrehajtott ismétlésekkel, különböző ismétlésszámokkal stb.
A súlyzós edzés könnyen elérhető
Ma már nagyon sok a jól felszerelt edzőterem, így nem kell messzire mennünk és válogathatunk is a számunkra megfelelő edzőterem megtalálásához. Sok helyen plusz szolgáltatásokat is kaphatunk (mint pl a szauna) és más mozgásformákat is kiválaszthatunk (mint pl aerobik). Ha edzéstervre van szükséged, csatlakozz Lifestyle Programunkhoz, ahol kezdők számára is kínálunk edzőtermi és otthoni edzéstervet!
Akár otthon is végezhető
Ma már könnyen beszerezhetők a súlyzós edzésekhez szükséges otthoni eszközök is, mint pl. Kézisúlyzók, de akár gépek is, ha van hozzá megfelelő méretű hely, akár otthon is berendezhetjük a saját konditermünket.
Hatékony súlyzós gyakorlatok
Számos hatékony súlyzós gyakorlat van, alapvetően a célodtól függ, melyik lesz számodra a leghatékonyabb. A legnépszerűbb gyakorlatok olyan alapgyakorlatok, amelyek számos izomcsoportot és ízületet megmozgatnak és hatással vannak a teljes test vérkeringésére!
Guggolás rúddal
Fontos, hogy megfelelő boka- és csípőmobilitással rendelkezz ehhez a gyakorlathoz. Állj csípőszéles terpeszbe, enyhén kifelé néző lábfejekkel, majd süllyeszd a medencédet a talaj irányába, mintha leülnél egy székre, csak igyekezz annál mélyebbre (legalább combvízszintig) ereszkedni. A rúd eközben a nyak mögött a vállaidon, trapéz felsődön legyen. Ha elérted az alsó pontot, ahol a sarkad is még a talajon van, a hátad egyenes és nem dőlsz túlzottan előre, onnan egyenesedj fel úgy, hogy a sarkadat a talajba nyomod, megfeszíted a farizmaidat és a combizmok segítségével kinyújtod a lábadat.
Kiváló gyakorlat a láb minden részének erősítéséhez, de főleg a combok és a farizmok dolgoznak.